Log ind

Du er ikke medlem, så du kan kun se et preview af klub-videoer. Men du kan altid se de gratis videoer nedenfor.

Tre berømte haver

 

Det er nok ikke nogen hemmelighed, at jeg altid har ladet mig inspirere af engelske haver. For mere end tyve år siden stiftede jeg første gang bekendtskab med dette fantastiske haveland, og siden har jeg været forelsket i den engelske havekultur.

Da jeg var i England i maj, havde jeg mit videokamera med, og her kommer en lille ’reportage’ fra tre af mine yndlingshaver.

.

Kommentarer
Jeannett 8 år siden
Mange tak for en skøn film fra nogle af Englands smukke haver. Dejligt at du har haft fokus på plante sammensætningen i bedene, det er meget inspirerende. Det er altid skønt at se film fra din egen have, men det er virkelig også skønt at se rejsefilm, jeg glæder mig till flere.
Claus 8 år siden
Kære Jeanett, er glad for, at du kan lide mine rejsefilm. Kh Claus
Tina 8 år siden
Åh Claus, tak for denne skønne video. Hvor er det inspirere og se disse haver igen, som vi selv besøgte for nogle år siden.
Mange hilsner fra Blomstermaleren Tina
Claus 8 år siden
Kære Tina, ja gensyn er altid dejlige. Kh Claus
Else 8 år siden
Hej Claus. Tak for en super smuk og meget inspirerende video. Den allersidste mørk lilla plante, hvad er det for en? Augusthilsner Else Schiønning, Rødhushaven.
Claus 8 år siden
Kære Else, det er en kulsukker, Symphytum. Jeg har den i denne særlige farve fra Tina, Staudemarken. Kh Claus

Anita 8 år siden
Kære Claus
Tak for en fantastisk video fra 3 fantastiske haver - jeg mangler ganske enkelt ord for hvor betaget jeg er - det er så fantastisk med skønhed og forfald / mange år på bagen - med de haver du har jo for nogle år siden udgivet eller tror du oversatte en bog om de haver - den fik jeg læst på en ferie - det er ikke min stærke side at ku holde fokus på at læse - men jeg overskred en grænse og fik den læst - det var jo også familie fortællinger - spændende - bogen hedder - En haverejse til sydengland - den er mega god også med dejlige billeder - det er iøvrigt sjælendt at jeg får læst en bog fra start til slut - men tak for ture rundt - det var skønt .
Kh Anita og Jørgen
Claus 8 år siden
Kære Anita, ja, du har helt ret. Jeg har udgivet ' En haverejse til Sydengland', og det er en skøn bog. Kh Claus
Lene 8 år siden
Hej Claus
Ubeskrivelig stemning fra nogle fantastiske haver - og jeg/vi sidder og ser det på film - hvordan har det så ikke været at være tilstede - Min mand og jeg har lovet hinanden vi skal til england og se haver - april-maj -næste år - TAK for kigget og inspiration til hvor vi skal ligge vejen forbi.
Lene og Anker
Claus 8 år siden
Kære Lene og Anker, glæd jer. Det bliver skønt ... Kh Claus
Trine 8 år siden
Vildt flotte haver 👍🏼👌🏼. Kan sørme godt forstå at du ynder at være på ferie der 😊
Har et spørgsmål til dig ang. høstfloks. Jeg har lige købt en del af dem på planteskolen. De fleste har meget lange stængler , tynde og med en stor blomst i toppen. Skal jeg klippe dem ned inden jeg planter dem ud i haven ?
Vh. Trine
Claus 8 år siden
Kære Trine, hvis du klipper floksene, når du ikke at få flere blomster i år. Derfor vil jeg ikke klippe nu. Dbh Claus
Kirsten 8 år siden
Kære Claus
Velkommen hjem fra ferie, det må være skønt at være hjemme igen i din egen smukke have, som er blevet passet godt, mens du har været på ferie i England
Og tusind tak for de fine videoer af de flotte engelske haver, også tak for de fine og inspirerende videoer du har sendt til os, mens du har været på ferie.
Du har i den grad gennem årene inspireret os i vores egen have, håber vi på et tidspunkt opnår det vilde grøftekanten look som er så flot.
Kan det passe at du på et tidspunkt har nævnt noget om at skrive en bog om selskabsplanter eller er jeg helt forkert på den?
Kærlig hilsen Kirsten

Kærlig hilsen Kirsten N
Claus 8 år siden
Kære Kirsten, herligt at du kan lide filmene. Er glad for at inspirere til det vilde look. Kh Claus
Marianne 8 år siden
Kære Claus
Tak for et dejligt gensyn med de storslåede haver på Sissingshurts Castle og Hidcote Manor.
Det vækker minder fra en dejlig tur rundt i Cotswold – og en af de bedste haveoplevelser i mit liv, da jeg en stille juni morgen besøgte Snowshill Manor.
Jeg husker endnu, den oplevelse det var. Da jeg første gang så, dette vidunderlige fredfyldte sted, omgivet af de tykke gamle murer, de hvide duer, det smukke gamle dueslag og fik fornemmelsen af, at her har tiden stået stille. Selvom om der ikke er den store blomsterpragt, har stedet til gengæld en helt speciel atmosfære, som jeg ikke har oplevet andre steder. At det så oven i købet ligger midt i, det mest idylliske smukke engelske landskab gør det jo ikke ringere. Det er i hver tilfælde et sted, som jeg meget gerne vil besøge igen.
Venlig hilsen Marianne Renner Lauritsen
Claus 8 år siden
Kære Marianne, du har fuldstændig ret i, at der hviler en helt særlig ånd over Snowshill Manor. Dbh Claus
Jytte 8 år siden
Du er en Gudbenådet billedfortæller, Claus!
Claus 8 år siden
Kære Jytte, tak for dine søde ord. De glæder. Kh Claus
Tina 8 år siden
Kæreste Claus Tusinde tak for dejlig rundtur i de smukke haver og tak for dine vidunderlige og med levende beskrivelser. Det er vidunderligt når man er "tvangsindlagt" på Cote DAzur at kunne få sit havefix via Dalby kanalen . Knus og varme tanker. Tina
Claus 8 år siden
Kære Tina, tak for søde ord. Nyd turen - og varmen ... Kh Claus
Helle 8 år siden
Kære Claus.
Tusind tak for de smukke videoklip fra de helt fantastiske engelske haver.
Man blir helt bjergtaget af ikke kun haverne men så absolut også de fantastiske huse.
Det blir vi nødt til at se med egne øjne.
Så tak tak for turen.
Med venlig hilsen Helle.
Claus 8 år siden
Kære Helle, du har helt ret i, at husene giver SÅ meget til haverne. Uden dem ville det ikke være det samme. Dbh Claus
Simon 8 år siden
Kære Claus,
Tusind tak for den fantastiske film fra de engelske haver som jeg selv synes er nogle af de bedste. Jeg vil iøvrigt spørge hvorvidt du dyrker mynter i din have, mynter er min store passion og synes de mange mynter er en jungle.
Glæder mig til flere film fra din skønne have.
Vh
Daniel
SusHaveDesign, 8 år siden
En kommentar helt uden for emnet - har på et besøg hos en clematis producent ved Hamborg købt 2 stk af Clematis Viticella "Mary Rose". Synes ikke jeg havde set den før. Har den vanlige der er mere bordeauxrød. Mary Rose har en fantastisk mørk varmlilla farve, den ene skal mingle sig med "plena ekegans".
SusHaveDesign, 8 år siden
Tak for de fine reportager. Har også fulgt med på Instagram. Det er jo helt vildt så meget du har fået set her i juli måned. Havde egentlig forestillet mig at ta derover her sidst i august. Men med alle de guf du har åbnet mine øjne for, så vil den stå på "Armchair-travel-planning" til vinter. Jeg vil glæde mig til at planlægge en tur, finde dejligt overnatningsteder, - dem har du jo også drysset om dig med i dusinvis. Vil bruge vinteren på at planlægge en tur derover i stedet for at tage afsted uden plan. Forestiller mig at din tur har været planlagt, måske ikke i mindste detalje, men noget.
Og den med "Mary Rose" herover, det blev en lidt spontant kommentar, - kom bare til at tænke på at jeg mener at kunne huske at du har "plena elegans" .... hm ikke for at komme med brød til bageren, - men de to ser altså bare for godt ud sammen.
Karina 8 år siden
Jeg er solgt til stanglakrids Claus. Kunne drømme om at lokke familien med til England og opleve haverne. Kh Karina
Anette 8 år siden
Det bästa medalla dina filmer är det entusiastiska sätt du beskriver vad vi ser. Det hörs att du är glad och berörd och det ger samma känsla hos den som ser filmen. Jättetrevligt. Hälsningar Anette (keramikern)
Pia 8 år siden
Hvor er det skønt at se dine rejsefilm fra England. Jeg planlægger en tur til næste år og disse tre haver er da et Must at se!
Alice 8 år siden
Tusind Tak for levende billeder fra disse fantastiske haver!!! Det er en rejsefilm jeg kommer til at se igen og igen! Det må have været en helt vidunderlig rejse!
Kærlig hilsen Alice

Marts-haven

24.03.2025 | Så kom vi ind i årets første forårsmåned, og det går så utrolig stærkt derude. Og det gode er, at dagene er blevet mærkbart længere. Det vokser, så det er en hel lyst. Vi har den skønneste tid i vente.

Vinteropbevaring

03.11.2023 | Der er efterår, og vi er ved at pakke haven sammen. Der er meget at gøre, og i denne video, går jeg ’back stages’ og viser, hvordan der ser ud i væksthuset.

Jeg taler om vinteropbevaring af blandt andet dahliaer.

Oktoberhaven

06.10.2023 | Oktober er en travl måned her i haven, men der er alligevel tid til at nyde den blomstring, der stadig finder sted her sidst på havesæsonen.

I denne video præsenterer jeg nogle favoritter; ikke alene blomstrende, men også planter med smukt løv.

Hortensiaer i haven

06.09.2023 | Så er det blevet september, og hvis der er noget, jeg glæder mig over lige nu, så er det alle havens hortensiaer.

Jeg kan simpelthen ikke forestille mig en have uden. I månedens video viser jeg nogle af mine favoritter.

The Sunken Garden

04.08.2023 | Nu er sensommeren begyndt, og i denne måneds video viser jeg rundt i The Sunken Garden – et af havens mange rum.

Lige nu er ikke alene hvide blomster - men også løv i varierende toner og former - i højsædet. Det er en stor glæde.

De uundværlige hække

06.07.2023 | De seneste sæsoner har jeg besøgt haver rundtomkring i Danmark, men nu har jeg besluttet mig for igen at vise lidt fra egen matrikel. Der sker jo hele tiden noget nyt. Her fortæller jeg om havens hække og øvrige strukturgivere. De er helt uundværlige som faste holdepunkter i haven.

Overdam planteskole

01.06.2023 | I denne måneds video er jeg på besøg hos Poul Petersen, Overdam Planteskole, i Hørsholm.
Det er er en virkelig kapacitet, jeg gæster. For Poul er kendt Ikke blot i Danmark og Europa men også ude i verden.

Ghita Krage

04.05.2023 | I denne måneds video besøger jeg Ghita Krage i Nordsjælland, hvor hun har skabt et sandt paradis. Jeg er meget betaget af havens design; de mange rum – som perler på en snor – og den helt unikke stemning. Er sikker på, at mange af jer vil blive inspirerede

Lisbet Kaare

06.04.2023 | I denne måneds video er jeg på besøg hos Lisbet Kaare. Og jeg tænker, at I vil give mig ret i, at Lisbets have er en ren perle. Der er altså noget helt unikt over kolonihaver. Og med Lisbets særlige evne for at indrette sig, bliver det sublimt.

Den naturlige have

03.02.2023 | Jeg er ret sikker på, at denne have vil tale til mange. For den naturlige stil med mange hjemmehørende planter - der er Tony Skovsendes særkende - er virkelig oppe i tiden.

Esthers have

02.02.2023 | En dejlig sommerdag i august 2022 besøgte jeg Esthers Have i Nordsjælland. Sikke et sted ... Og sikke en kvinde! Jeg har kendt Esther en del år efterhånden og sætter så stor pris på hende. Esther er simpelthen et livstykke.

Haven på Skønager

05.01.2023 | Der findes så mange dejlige haver rundtomkring i landet, og en af de mest bemærkelsesværdige er Haven på Skønager, lidt uden for Ribe. Den besøgte jeg en dejlig sommerdag, hvor roserne stod i fuldt flor.

Birthe og Ernst' have

01.12.2022 | En dejlig sommerdag først i juli besøgte jeg mine venner Birthe og Ernst Jensens have i Ribe. Det er et sandt rosenparadis skabt at to meget passionerede mennesker. Jeg har kendt Birthe og Ernst i mange år, og det er altid en glæde at gæste dem.
Preview

Iris have

03.11.2022 | 
I denne måneds video er jeg på besøg hos Iris i Esbjerg. Vi har kendt hinanden i rigtig mange år efterhånden, og jeg er så glad for, at jeg fik lov til at kommen indenfor havelågen og besøge hendes lille paradis.

Anette Holm

06.10.2022 | Så er turen kommet til Anette Holms charmerende have i Grindsted. Jeg må indrømme, at jeg ikke tidligere havde besøgt Anettes have, men jeg følte, at jeg kendte den, fordi Anette og jeg følger hinanden på Instagram. Og jeg blev i hvert fald ikke skuffet.

Haven i Hune 2. del

01.09.2022 | Min forrige film handlede om Anne Just og Claus Bonderups have - Haven i Hune. Der fortalte jeg om mit første møde med haven, Anne og Claus. Også denne måneds video har Haven i Hune som omdrejningspunkt, og her taler jeg med Erik og Lene - to af ildsjælene bag stedet.

Haven i Hune 1. del

04.08.2022 | Det er med særlig stor glæde, at jeg her præsenterer haven, der blev startskuddet til min haveinteresse. Nemlig Haven i Hune, skabt af Anne Just og Claus Bonderup. Glæd jer ...

Staudemarken

07.07.2022 | Det er altid dejligt at gæste ’gamle’ plantevenner, og det var da også et herligt gensyn med Tina fra Staudemarken, som jeg sammen med min fotograf, Katrine, besøgte for en uges tid siden. Her blev det til en herlig snak om planter og ’gamle dage’. Faktisk har Tina og jeg kendt hinanden i omkring 25 år.
Vis flere videoer